Аутизм – це не хвороба, а комплексне порушення розвитку дитини.
В Україні кількість дітей з аутизмом щорічно зростає на 30%.
Також в Україні понад 100 тисяч дітей з аутизмом. Зростання діагностування цієї проблеми набуває обсяги пандемії у всьому світі.
«Згідно з дослідженнями Інституту вивчення аутизму, в 2007 році співвідношення було: 1 випадок на 150 дітей, в 2013 – вже 1 випадок на 55. В Україні кількість діагностованих хворих дітей зростає на 30% в рік».
Потрібно пам’ятати, що Аутизм – це не хвороба, а комплексне порушення розвитку дитини. Їм не можна захворіти і його не можна вилікувати. З цим порушенням розвитку людина народжується, живе і доживає до старості. Можна зробити так, щоб аутизм не заважав жити людині, але від нього не можна вилікуватися, принаймні, на сьогоднішній день.
Люди з аутизмом дуже різні. У деяких з них зустрічаються неординарні здібності і фантастична пам’ять, у інших – виражені труднощі зі спілкуванням і навчанням, також трохи інакше обробляють інформацію, тому можна сказати, що вони по-іншому сприймають світ. Спеціального аналізу на аутизм не існує, а діагноз ставиться на підставі спостережень за поведінкою дитини.
Дитина з таким діагнозом часом не користується вказівним жестом, щоб показати свій інтерес до чогось, а замість того, щоб щось сказати, повторює почуті слова і фрази. Варто пам’ятати, що аутизм як досить непростий поведінковий діагноз не може бути поставлений при спостереженні тільки за одним параметром: дивиться / не дивиться в очі, каже / не говорить.
Діагноз ставиться тільки в тих випадках, коли прояви симптомів впливають на життя дитини або дорослого і заважають йому спілкуватися, вчитися і розвивати різні навички. Дослідження показують, що досить надійно можливо поставити діагноз з півторарічного віку. Чим раніше поставити діагноз, тим вище шанс, що дитина зможе згодом адаптуватися до свого стану.
Як слід називати людей з аутизмом та чому це важливо?
Ми в першу чергу повинні бачити людину з його унікальними особливостями і потребами, а тільки потім – його діагноз. І це допомагає пам’ятати про те, що люди з порушеннями розвитку мають такі ж права – жити в сім’ї, вчитися, грати, займатися улюбленими справами – як і всі інші люди.
Як виглядає світ очима людини з аутизмом?
Деякі дорослі люди з аутизмом говорять про особливості їхнього бачення світу: вони більш гостро сприймають деякі звуки і запахи. Інші зауважують деталі, які для інших не дуже важливі.Їм складніше перебувати в місцях великого скупчення людей (вокзали, торгові центри, стадіони), правда, багато придумують стратегії виходу з важких ситуацій.
Розробляється чи ліки від аутизму?
Чарівної таблетки від аутизму немає. На сьогоднішній день ні в одній країні світу не існує медикаменту, який здатний вилікувати аутизм. Тим не менш, є медикаменти, які допомагають справлятися з деякими супутніми станами, наприклад, регулювати настрій, контролювати гіперактивність, боротися з депресією і дефіцитом уваги. Існують також програми допомоги, що ставлять собі за мету нормалізувати життя людини і включити його в суспільство. Однаковою для всіх програми підтримки не існує, важливо враховувати особливості і реакції дитини.